Zvýšení odolnosti ocelové haly proti požáru: Nejlevnějším řešením je protipožární nátěr

Přestože ocel patří mezi nejméně hořlavé materiály, žár nesnáší dobře a její mechanické vlastnosti se rapidně zhoršují už při teplotách okolo 500 °C. Ocelová hala tedy neshoří, ale při požáru trpí nosnost a stabilita samotné konstrukce a hrozí tak zřícení celé stavby. Existuje několik opatření, pomocí kterých se dá odolnost ocelových hal vůči požáru zvýšit. Jedním z nich je aplikace protipožárního nátěru.

Ocelové haly mají oproti zděným stavbám mnoho výhod. Jsou levnější, variabilnější, jejich výstavba je mnohonásobně rychlejší a v případě potřeby se dají rozebrat a přesunout jinam. Jednu nevýhodu ale v porovnání s betonem ocel jako materiál má – má nižší požární odolnost.

Požární odolnost montovaných ocelových hal

Každá zkolaudovaná ocelová hala má stanovenou hodnotu požárního zatížení dle státních norem. Nejčastěji se jedná o požární bezpečnost 15 minut. U těchto hal dochází po 15 minutách požáru ke snížení meze kluzu oceli až na 14 % původní pevnosti a konstrukce se začne hroutit. Naštěstí existují opatření, jež odolnost haly vůči žáru dokážou zvýšit. Konkrétně se jedná o:

  • vytvoření statických rezerv,
  • vyplnění dutých sloupů betonem,
  • protipožární obklad,
  • obezdění konstrukce,
  • protipožární omítky,
  • protipožární podhledy,
  • protipožární nátěry.

Poslední jmenované opatření je, co se realizace týká, jedno z nejjednodušších a nejednoho majitele ocelové montované haly potěší hlavně fakt, že patří i mezi řešení ekonomicky nejvýhodnější. Pojďme se na problematiku protipožárních nátěrů podívat blíže.

Jak fungují intumescentní protipožární nátěry ocelových hal

Intumescentní neboli zpěňující protipožární nátěry jsou v poslední době ve stavebnictví hojně využívány. Po aplikaci na stěnu ocelové haly nebo konstrukce při teplotách 150 °C a vyšších začne v nátěru probíhat chemická reakce – v důsledku dehydratace polyalkoholů dojde k nabobtnání do vrstvy nehořlavé pěny. Objem původního nátěru se tak zvětší i padesátkrát. Tato pěna pak chrání ocelovou konstrukci před žárem a prodlužuje její schopnost plamenům odolávat.

Aplikace protipožárních nátěrů

Na ocelové konstrukce se protipožární nátěry nanášejí jako druhá vrstva – na základovou antikorozní barvu. Pro úpravu barevného odstínu lze použít i třetí svrchní vrstvu krycího laku. Povrch oceli je nutné před aplikací očistit od mastnot, případné rzi, nečistot a prachu. Samotný nátěr je možné nanášet štětcem či válečkem nebo jej lze na ocelovou konstrukci nastříkat.