Řád ve zdánlivém chaosu. Budoucnost skladování leží v automatizaci

shutterstock_757773688

Ukládání věcí odjakživa podléhá účelovosti. Ať už jde o publikace v knihovně, potraviny ve spíži, nebo tonery ve skladu, základním pravidlem skladování je uložit nejužívanější předměty co nejblíže. A na tom, zda se jedná o náš oblíbený román, nebo jde o často expedované zboží, příliš nesejde.

Principy skladování se během staletí příliš neměnily. Požadavek na maximální dostupnost zboží odsouvala na vedlejší kolej potřeba organizace a řádu. Až donedávna proto hrál ve skladování hlavní roli lidský faktor.

Do popředí zájmu se nyní dostává umělá inteligence. Skrze takzvané chaotické skladování vychází vstříc ekonomickým požadavkům i přáním manipulačních pracovníků. A umí to lépe než jakýkoliv člověk.

Zkrocení techniky a čárového kódu

Průkopníkem chaotického řízení skladu je bezesporu Amazon, rozhodně ale není jediný. Systémy umělé inteligence jsou na samé hraně sériové výroby. Díky tomu si pořízení skladových systémů s propracovanými algoritmy mohou dovolit i střední a malé společnosti.

Systém skladové automatizace stojí a padá s čárovým kódem. Nepatrný štítek znamená rozdíl mezi chaosem zdánlivým a opravdovým. Díky čárovému kódu skenery poznají, o jaký druh zboží jde. Na základě velikosti a toho, jak často si zákazníci dané zboží objednávají, pak umělá inteligence vydá příkaz k uskladnění na vytipované místo.

Algoritmy berou vedle frekvence expedice v potaz také aktuální vytíženost regálů. Ovšem díky strojovému učení a zkušenostem z dřívějška dokážou rovněž odhadnout, kolik místa bude potřeba pro zboží, které teprve v budoucnosti dorazí. Tomu odpovídá uložení jednotlivých kusů zboží – vedle tenisové rakety leží balík kancelářského papíru, u knihy sedí plyšový medvěd. Jde o systém natolik efektivní, že v něm lidská mysl není schopna vidět řád.

Svět zítřka

Automatizace výrobních procesů je realitou nejpozději od poloviny 19. století, teprve nyní ale začíná přesahovat i do důmyslnějších oborů. Autonomní skladovací systémy dokážou zaskladnit zboží s takovou rychlostí a efektivitou, jaké není – dlouhodobě – žádný člověk schopen.

Automatizace skladování už není věcí rozmarů, ale otázkou konkurenceschopnosti a samotného přežití firmy. Role strojů a lidského úsilí se obrací. Dříve měla technika charakter pomocné, prodloužené ruky. Dnes začíná vedoucí úloha připadat strojům, zatímco lidé jsou využíváni pro manipulaci, jíž není umělá inteligence schopna. Alespoň prozatím.