Ocelové haly vydrží mnoho. Co je jejich největším nepřítelem?

Z hlediska možného poškození mají ocelové budovy oproti těm zděným či dřevěným řadu výhod. Netrápí je plísně, hniloba, škůdci, kvalitně smontované díly se neroztahují ani nesmršťují vlivem teplot. Díky schopnosti absorpce otřesů odolají ocelové konstrukce dokonce i zemětřesení. Čeho se naopak v otázce poškození ocelových montovaných hal obávat? Problémy může způsobit zejména požár, koroze ale také sníh.

 

Ocel nehoří, žár ji však ničí

Sama o sobě je ocel samozřejmě nehořlavá, je-li však vystavena vysokým teplotám, značně se mění její mechanické vlastnosti. Při zahřátí oceli nad 350 °C dochází k její deformaci, což ohrožuje stabilitu konstrukce. Pokud teplota vystoupá až nad 500 °C, ocel ztratí svou pevnost a konstrukce se zřítí.

Dle státních norem každá v tuzemsku zkolaudovaná hala musí požáru odolat minimálně 15 minut, její požární odolnost lze ovšem zvýšit například obezděním konstrukce, vytvořením statických rezerv či třeba protipožárními omítkami.

Nejvýhodnějším řešením jsou ale speciální protipožární nátěry. Z nich jsou v současnosti hojně užívány takzvané zpěňující protipožární nátěry. Speciální složení těchto nátěrů zajistí, že v nich při teplotách nad 150 °C proběhne chemická reakce, po níž nátěr nabobtná do vrstvy nehořlavé pěny.

 

Korozi napomáhají průsaky i špína

Ačkoliv jsou ocelové haly zcela standardně ošetřovány antikorozními nátěry, ne vždy se jim koroze vyhýbá. Na vině může být nekvalitně provedená montáž – přes uvolněné spoje prosakuje vlhkost, což způsobí rezivění –, ale rovněž též zanedbaná údržba. V tomto případě koroze velmi často vzniká pod vrstvami nečistot či proniká tam, kde byl poškozen nátěr. Proto je nutné nezanedbat údržbu, pravidelně plášť haly čistit a v případě defektů na nátěru ihned zjednat nápravu.

Haly Borga jsou montovány s obzvláštní pečlivostí a díky tomu, že si všechny díly sami vyrábíme, do sebe výsledný celek dokonale pasuje. Naše haly jsou rovněž ošetřeny ochrannou vrstvou, která udržuje stabilní kvalitu materiálu a usnadňuje údržbu – kupříkladu na odstranění běžného znečištění postačí umytí teplou vodou se saponátem.

 

Pozor na střechu plnou sněhu

Především ty haly, jež jsou opatřeny plochou střechou, mohou být značně náchylné na poškození kvůli příliš velké vrstvě sněhu. Tíha sněhu zachyceného na střeše ohrožuje stabilitu haly, zvyšuje riziko zatékání a přispívá ke korozi střešních prvků. Aby se toto riziko co nejvíce snížilo, je dobré při projektování haly navrhnout šikmou střechu, kde se sníh hůře hromadí.

Společnost Borga rovněž pro zastřešení montovaných často využívá trapézový plech. Plechová krytina má až desetkrát nižší hmotnost než jiné typy krytin, proto ani s nánosem sněhu tolik nezatěžuje krov střechy. Krom toho poskytuje i zvýšenou odolnost proti oděru a jinému mechanickému poškození, k němuž může dojít při tání sněhu.