Jak zabezpečit halu proti požáru?

shutterstock_282060272

Jedním ze stěžejních faktorů, na které byste měli při výstavbě průmyslových hal myslet, je protipožární ochrana. Pokud ji podceníte, může oheň napáchat škody šplhající do závratných částek. Ochranu proti požáru lze rozdělit na dva druhy. Pasivní ochrana se týká konstrukce budov, například jejich konstrukčního a dispozičního řešení. Aktivní ochrana zahrnuje bezpečnostní zařízení, která jsou schopna požár detekovat a eliminovat jeho následky.

V průmyslu a zemědělství mohou škody z požárů zcela paralyzovat chod podniku

Podle Hasičského záchranného sboru ČR způsobí oheň každoročně škody ve výši několika miliard korun. Například před dvěma lety v Česku došlo k 17 tisícům požárů a škody se vyšplhaly k 2,2 miliardám korun. I menší požár dokáže v průmyslovém či zemědělském provozu napáchat citelné finanční ztráty a paralyzovat jinak úspěšný byznys. Při projektování hal byste proto měli myslet na všechny detaily. Například ocelové haly s otevřeným, neděleným prostorem jsou náchylné k rychlému šíření ohně, a  vyžadují zvýšená protipožární opatření. Kromě dispozice se nesmí zapomínat ani na účel haly.

Zákonné normy shrnují nejzásadnější protipožární pravidla

průmyslových halách se často pracuje s hořlavými látkami a skladuje se v nich materiál, který podporuje vznícení. V tomto případě určují ochranu proti požáru striktní pravidla zakotvená ve stavebních normách každého státu. Parametry protipožární ochrany průmyslových budov definuje česká norma ČSN 73 0810, na Slovensku pak vyhláška č. 94/2004. Rakousko má pro regulaci požární ochrany staveb celou řadu zákonů, norem a směrnic, které platí jak po celé zemi, tak v jednotlivých spolkových zemích. Používá se například norma TRVB 149/85, Önorm B 3800 či VdS-Richtlinien.

Konstrukce haly musí ohni vzdorovat alespoň 15 minut

Co se týče stavebně-technického rázu, platí, že v případě propuknutí požáru musí nosnost konstrukce vydržet po určitou dobu. Ta se obvykle pohybuje v rozmezí 15 až 30 minut, což kvalitní ocelové haly dobře splňují. Myslet je nutné i na vnitřní zabezpečení, například automatická protipožární čidla, jež by měla být rozmístěna po celé ploše haly. Součástí bezpečnostního systému mohou být též sprinklery, které dokážou uhasit menší oheň. Již od samého zahájení provozu haly byste také měli mít nastaveny požární poplachové směrnice pro zaměstnance. Na stěnách by pak měly být zavěšené jasné požární instrukce, které pracovníky vyvedou rychle a bezpečně ven z budovy.

Na šíření požáru má vliv zateplení i vzduchotechnika

Česká aktualizovaná norma upravuje také bezpečnost zateplení fasády. V jednopodlažních budovách a budovách s výškou do 22 metrů lze použít pouze ty materiály, které odpovídají třídě reakce na oheň E, což je například dřevocement. Je-li budova vyšší než 22,5 metru, zateplení musí splňovat třídu A1 nebo A2, což představuje minerální vlna či pěnové sklo. K ruce si můžete vzít také například normu ČSN EN 15423, která hovoří o protipožárních opatřeních vzduchotechnických systémů. Zde by prvky ani materiály neměly zvyšovat riziko šíření požáru a kouře. Například motor ventilátorů musí být vybaven ochranou proti přehřátí, potrubí by mělo odolat teplu, požární klapky odvodu kouře musí reagovat na požár. Rozhodující je též směr proudění vzduchu a rychlost nebo pokles tlaku u koncových elementů.

Nouzové východy by neměla blokovat překážka

Dalším nezbytným krokem, který byste měli v rámci protipožárních opatření zajistit, je dostatečné množství protipožární techniky. To znamená, aby byly v dostatečném množství k dispozici hasicí přístroje, hydranty, případně další zařízení. Konkrétní počet pro daný objekt určuje stavební dokumentace, případně o něm hovoří vyhláška o požární prevenci 246/2001 Sb. Obecně však platí, že na každých 200 metrů čtverečních plochy podlaží by měl být k dispozici jeden přenosný hasicí přístroj na stabilním a pečlivě zvýrazněném místě. Aby při krizové situaci splnil hasicí přístroj svou funkci, je nutné jej pravidelně kontrolovat. Protipožární opatření rovněž zahrnují volné příjezdové cesty pro hasiče a hasicí techniku, nouzové východy, kterým nebrání žádná překážka, a volné přístupy k hlavním vypínačům a uzávěrům.