Barva interiéru a produktivita: Víme, jak zvýšit výkonnost vašich zaměstnanců

Duševní pohodlí ovlivňuje výkonnost zaměstnanců, a tedy i kvalitu odvedené práce. Na lidskou psychiku má vedle světla, hluku a dalších faktorů vliv i barevné ladění pracovního prostoru. Dopad je tak obrovský, že pouhá změna barvy může vlít unaveným zaměstnancům energii do žil – a naopak. Po kterých barvách sáhnout?

Vhodné barevné kombinace zásadním způsobem snižují pracovní stres a zátěž. Jejich vliv je natolik účinný, že rozvržení barev v pracovních prostorách do hloubky řeší také nadnárodní koncerny, namátkou třeba Google nebo Amazon. Manažeři těchto firem totiž dobře vědí, že správné naladění znamená rozdíl milionů dolarů.

Barvám interiéru v hale byste měli věnovat pozornost i vy. Barvu volte v závislosti na povaze pracovního prostoru. Takzvané teplé barvy (oranžová, červená, žlutá) odborníci doporučují do chladírenských a mrazicích hal. Naopak ve výrobní hale s vysokými teplotami se vám lépe osvědčí barvy ze studeného spektra, ideálně kombinace zelené a modré.

Barvy vybírejte samozřejmě i s ohledem na pracovní náčiní a přístroje. V pracovním prostoru je zdraví nade vše, a pokud jsou skladovací regály vyvedené v sytě žlutém zabarvení, není dobrý nápad natřít stejnou barvou i stěny. Pracovníkům tím zásadně ztížíte orientaci, mnohem snáze pak dojde k vážnému zranění a poškození majetku.

Červená, modrá, zelená?

Po jaké barvě byste tedy měli sáhnout? Následující výčet účinků jednotlivých odstínů vám napoví:

Žlutá barva zlepšuje náladu a pracovní výkon, poutá pozornost a opticky rozšiřuje interiér.

Modrá snižuje stres a zklidňuje emoce, zároveň napomáhá lépe se na práci koncentrovat.

Zelená je uklidňující, do pracovního prostoru se ale příliš nehodí. Podle některých odborníků totiž uspává.

Sterilní bílá navozuje mimo jiné pocit čistoty a zvyšuje soustředění. Je první volbou do čistých výrobních prostor a lékařských zařízení.

Oranžová barva působí relaxačně, zároveň dokáže nabudit a povzbudit k vyššímu výkonu.

Červená vzbuzuje agresivitu, aktivuje obranné mechanismy těla – například zrychluje dech a zvyšuje tepovou frekvenci. Do interiéru se příliš nehodí.